VIAC LÁSKY, MENEJ PLASTOV – DUŠIČKOVÁ VÝZVA
- 03.11.2022 11:54
- V týchto dňoch odhoďme masky a staňme sa hrdinami.
To, čo je super v Amerike, nemusí byť super aj u nás. Keď sme sa v triede spýtali na dušičky, všetky ruky boli hore. Vraj je to Halloween, zábava, stačí sa obliecť do masiek a chodiť z domu do domu. Pýtať si sladkosti a darčeky. Ak vám dajú, dobre je – bude sa im dariť; ak vám nedajú – niečo malé im treba vyparatiť.
Začali sme teda zisťovať viac. Zobrali sme tablety a zistili sme, že za Halloween môžu Kelti. Tí v noci z 31. októbra na 1. novembra slávili začiatok Nového roka. Lúčili sa s letom, v ktorom vládla bohyňa života, a vítali vládu zimy s jej vládcom Samhainom. Verili, že v túto noc bohyňa leta odovzdáva vládu smrti. Spolu s ňou prichádzajú na zem mŕtvi a vracajú sa do svojich príbytkov. Aby žijúcim Keltom zosnulí neublížili a aby ich nepovolali do krajiny smrti, začali im prinášať rôzne obety a dary.
Keď sa kresťanstvo dostávalo ku Keltom, pápež Bonifác IV. ustanovil Sviatok všetkých svätých. Po prvýkrát sa slávil v Ríme 13. mája. Práve vtedy pápež prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, Panteón, a zasvätil ho Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom. Neskôr, v roku 731, pápež Gregor III. nariadil, aby sa tento sviatok presunul na 1. novembra. O sto rokov neskôr ho rozšírili na celú Cirkev. V tento deň si spomíname na tých, ktorí už vidia Božiu slávu. 1. novembra vyzváňali na počesť všetkých svätých zvony a spievali sa žalmy za mŕtvych. Tieto modlitby sa predĺžili do druhého dňa, kedy sa za zosnulých slávila svätá omša, a preto 2. novembra slávime Spomienku na všetkých verných zosnulých, v našich krajinách známu ako Dušičky.
V rámci programu Zelená škola sme sa tento rok na našej škole zapojili do „dušičkovej výzvy“. Žiaci 6.A triedy nazbierali prírodný materiál, z ktorého vyrobili biologicky rozložiteľné vence. Pracovali len s jutovým špagátom, bez použitia tavnej pištole. Spolu so žiakmi chceme inšpirovať širokú verejnosť k tomu, aby aj na cintoríne pristupovali s rešpektom nielen k ľuďom, ale aj k prírode a prispeli tak k znižovaniu odpadu. Väčšina vencov, kytíc a kahancov je vyrobená z materiálov, ktoré sa nedajú recyklovať, a tak končia v skládkach. Našou aktivitou sme sa tak pripojili k heslu VIAC LÁSKY, MENEJ PLASTOV.
Uhnáková B., Puschenreiterová K.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články
Fotoalbumy
- Týždeň pre Zem
- Zobraziť