U žiakov štvrtého ročníka prebiehal preventívny program Cesta pozitívnej zmeny, ktorý je založený na prežívaní spoločných zážitkov, kde sa žiaci naučia pracovať na sebe. Pri aktivitách sme využívali situačné a inscenačné metódy, prvky techník asertívnej komunikácie, nácvik komunikačných zručností, diskusiu, brainstorming, sebapoznávacie a sebahodnotiace techniky. Aktivity učia žiakov, ako predísť konfliktom, ako ich riešiť, podporujú zdravé sociálne vzťahy, hodnoty, primeranú komunikáciu a zdravý životný štýl.
Prváci sa zoznámili s projektom Póla radí deťom. Cieľom projektu je naučiť deti bezpečne sa správať v rizikových situáciách a pripraviť ich k zodpovednosti za svoje zdravie, zvýšiť ich právne a sociálne vedomie. Oliho príbeh je určený pre druhákov. Upozorňuje deti na riziká v železničnej doprave, poukazuje na možné nebezpečenstvo pri pohybe v blízkosti železničných staníc, tratí, koľajísk a železničných priecestí.
Doprava v kocke je ďalší projekt, ktorý oboznámil našich tretiakov so základnými pravidlami v cestnej premávke, ktoré musíme dodržiavať.
Starší žiaci sa venovali témam ako predchádzanie protispoločenskej činnosti a sociálno-patologických javov, látkové a nelátkové závislosti, násilie, agresia, šikanovanie, kyberšikanovanie a trestnoprávna zodpovednosť mladistvých.
Mgr. Hajnalka Lanczová, koordinátor prevencie