Novinky

        • Pozdrav náš každodenný
          • Pozdrav náš každodenný

                 V posledných rokoch vznikli na našom Slovensku zaujímavé univerzálne pozdravy. Uchytili sa takmer u všetkých vekových kategórií, najviac ich však používajú žiaci a tínedžeri. Rozmýšľal som nad tým prečo ma pozdravenia „DOBRÝ“ a „DOVI“  ešte stále hnevajú. Asi preto, že zaváňajú akousi neslušnosťou a predstavujú skrátený symbol našej uponáhľanej doby a odcudzenosti medzi ľuďmi. Za našich mladých čias, v minulom storočí, nás možno viacej viedli k slušnosti. Rodičia, učitelia i dospelí sa zdravili celým znením pozdravu a vedeli sme aj poprosiť a poďakovať.

                 Moja stará mama bola jednoduchá žena z dediny rozprávajúca za všetkých okolností nárečím, ale čo sa slušného správania týka, vedela sfúknuť aj sebavedomých mestských „inteligentov“. Raz k nim domov vošla jedna neznáma nóbl dáma, očividne z mesta, ktorá súrne hľadala moju tetu. Náhlivo povedala: „Brý deň, je doma Mariška?“. Moja stará mama pozdravila „Dobrý deň“, pomaly odložila mokrý vecheť a spýtala sa: „A vy ste čia ?“. A hneď bolo jasné ktorá z nich je viac na úrovni.

                 Niektorí ľudia naozaj dokážu odfláknuť aj takú základnú vec akou je pozdrav. Akú úctu máme potom jeden k druhému ? Prídeš niekam niečo vybavovať, povieš „dobrý deň prajem!“ a vrátia ti naspäť len „dobrý!“ alebo „brý deň“. Keď ľudia nemajú čas na slušný pozdrav, tak ako môžeme od nich očakávať seriózne konanie ?

                 Jeden môj známy sa presťahoval do činžiaku a tam s hrôzou zistil, že ľudia sa na schodisku ani nepozdravia i keď bývajú v jednom dome. Začal každého nahlas zdraviť. Niektorí sa naňho zo začiatku pozerali s údivom, ale takmer každý mu odpovedal. Niekto „dobrý“ alebo „brý deň“, niekto slušne: „Dobrý deň“. Za pol roka sa už všetci vo vchode s úsmevom zdravili „Dobré ráno, dobrý deň, dobrý večer“, a po každom slušnom pozdrave sa im zlepšila nálada. Pritom stačilo tak málo.

             

                 Vážme si jeden druhého a vyjadrime to i slušným pozdravom. To čo ušetríme v pozdrave na hláskach bude tomu druhému chýbať v duši i v srdci.

             

            Tak vám teda prajem „DOBRÝ DEŇ“.


            Jaroslav Čomaj

        • Myslíme logicky, žijeme ekologicky
          • Myslíme logicky, žijeme ekologicky

            Ochrana prírody – to je stav harmónie medzi človekom a Zemou.

                                                                                             Aldo Leopold

            Ekologickú výchovu možno charakterizovať ako výchovu vzájomného vzťahu medzi človekom a prírodou. Jej cieľom je pripraviť žiakov na riešenie rozličných problémov ochrany prírody a tým v nich vypestovať lásku k prírode. Preventistka MsP Mgr. Karin Kapustová, PhD., pripravila pre našich prvákov a druhákov zaujímavé environmentálne aktivity. Cieľom prvej aktivity bolo naučiť deti triediť odpad a objasniť im význam triedenia odpadu. Mnohé druhy odpadov môžeme opäť využiť – recyklovať a tým chrániť prírodu. Podmienkou opätovného využitia odpadov je ich triedenie. Len triedený odpad môžeme opäť využiť a vyrobiť z neho nové veci. Druhá aktivita sa zaoberala rozkladom odpadu v prírode. Deti  sa hravou formou pomocou bludiska dozvedeli, že napr. ohryzok jablka sa rozloží za približne 4 týždne, banánová šupka za približne 6 mesiacov, sklo sa v prírode rozkladá až 4000 rokov. Pri záverečnej aktivite si deti vyrobili z odpadového materiálu - obalu z kinder vajíčka a rolky toaletného papiera veselé včielky a včelí plást. Cieľom tejto celodennej aktivity bolo formovanie vedomia našich detí, aby poznali procesy života na našej Zemi, prírodné a spoločenské zákonitosti, vplyv ľudskej činnosti na prírodu, aby vedeli chápať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a prírodou, aby svojimi postojmi i konaním prispeli ku kvalite života na našej Zemi.

            Mgr. Hajnalka Lanczová

            Fotogaléria Myslíme logicky, žijeme ekologicky

        • Mladí reportéri bodovali v celoslovenskej súťaži
          • Mladí reportéri bodovali v celoslovenskej súťaži

            Žiačky z krúžku Mladí reportéri sa i tento rok prihlásili do medzinárodnej súťaže LITTER LESS a ENVIRO programu Mladí reportéri pre životné prostredie. Tešíme sa, že sa im podarilo v národnom kole  získať hneď dve pekné umiestnenia.

            V súťaži ENVIRO v  kategórii „Fotografia 11-14“ sa na 1. mieste umiestnila  Evka Mančíková zo 7.C s fotografiou Dedičstvo.

            3. miesto získala Janka Kramárová z 8.A v súťaži LITTER LESS za článok  Quovadis tetrapaky v Seredi v kategórii „Článok 11-14“.

            Obom dievčatám srdečne gratulujeme. Odmenou pre nich bude účasť na trojdňovom workshope 7.-9. júna v Bojniciach, kde sa reportéri okrem iného zamerajú aj na život zvierat v zajatí.

            Poďakovanie patrí aj ďalším dievčatám z krúžku, ktoré tiež poslali do súťaže svoje príspevky – články alebo fotografie: Romana Kujovičová, Sofia Križová, Lenka Ostrčilová a Katarína Plaštiaková.

            Súťaž však týmto pre nás nekončí. Evkina fotografia ďalej postupuje do medzinárodného kola súťaže, kde sa stretnú víťazné práce z 33 krajín zapojených do programu Mladí reportéri pre životné prostredie z celého sveta. Evke držíme palce!

            PaedDr. Jana Gabrišová

        • Rok čitateľskej gramotnosti
          • Rok čitateľskej gramotnosti

            V dnešnej dobe narastá množstvo informácií, ktoré je potrebné vedieť vyhľadať, spracovať, vyhodnotiť a použiť. Schopnosť efektívne s nimi narábať sa stala nevyhnutnosťou. Preto je čítanie s porozumením veľmi dôležité. Je to schopnosť porozumieť a aktívne používať také písomné jazykové formy, ktoré spoločnosť vyžaduje alebo majú hodnotu pre jednotlivca. Pri čítaní čitatelia dokážu konštruovať význam z rozmanitých textov. Čítajú za účelom vzdelávania sa, účasti v čitateľskej komunite alebo pre zábavu.

                Na hodinách slovenského jazyka a literatúry venujeme pozornosť rozvoju čitateľských schopností nielen na vyučovacích hodinách, ale žiaci si môžu svoje schopnosti v tejto oblasti overiť aj na súťažiach. Zistia, ako nadobudnuté vedomosti dokážu aplikovať v konkrétnych životných situáciách.

               Preto sme v Roku čitateľskej gramotnosti zorganizovali 19. apríla 2017 pre žiakov 7. ročníka  súťaž Viem, čo čítam. Súťažiaci  museli pochopiť texty a interpretovať ich. Vyhľadávali potrebné informácie, posudzovali obsah textov, ale hodnotili aj ich formálnu stránku.

            Ako dopadli v tejto skúške? Nebolo to práve najľahšie, ale mali sme dve prvé miesta, dve druhé miesta a jedno tretie miesto. Najlepšie si počínali títo žiaci:

            Monika Chlebíková (7. B) a Renáta Bocorová  (7. B) sa umiestnili na 1. mieste.

            Liana Užovičová (7. A)  a Michal Ďuračka (7. A) na 2. mieste a na 3. mieste sa umiestnila Paulína  Holubová (7. A). 

               24. apríla 2017 si mali možnosť vyskúšať svoje schopnosti a zručnosti v čítaní s porozumením aj piataci na súťaži pre žiakov 5. ročníka V ríši rozprávok. Okrem testu na čítanie s porozumením museli súťažné družstvá vedieť rozprávky porozprávať, prečítať, vymyslieť a zahrať. Ale preverili sme  aj ich teoretické vedomosti o rozprávkach. Dievčatá - Laura Kráľovičová, Michaela Švandová a Nela Šipekyová -  si vyskúšali  úlohu poroty. A bola to skutočne čestná a objektívna porota. Rozhodla takto:

            1. miesto: 5. C trieda -  Ema Javorová, Ema Kušnírová, Soňa Tóthová

            2. miesto: 5. B trieda -  Sandra Buchová, Sofia Križová, Katarína Mizerová

            3. miesto: 5. A trieda -  Ema Plaštiaková, Simona Poláková, Tamara Šuhajová

                Všetkým súťažiacim 5. a 7. ročníka ďakujeme za účasť a víťazom srdečne blahoželáme!

            Na záver rada z Kyjevského kódexu z 11. storočia:

            „Keď čítaš knihu, neusiluj sa za každú cenu dopracovať k ďalšej kapitole, ale snaž sa pochopiť, o čom kniha hovorí. Hoci aj trikrát sa vráť ku každej kapitole.“

             

                                                                                                         Mgr. Jana Válkyová

            Fotogaléria Rok čitateľskej gramotnosti

        • Rozprávková noc v škole
          • Rozprávková noc v škole

                Noc z piatka na sobotu strávili tretiaci a niektorí druháci v škole. Deti boli rozdelené na dve skupinky.  

                Noc plnú aktivít a rozprávok v priestoroch školského klubu prežili žiaci 3.B a 3.C s pani učiteľkami Gašparíkovou, Kmecovou a Buchovou. Deti prešli rozprávkovou bránou do zázračného sveta plného  súťaží, hier a rozprávkových bytostí. Hneď na začiatku skladali slávnostnú prísahu. Potom sa začala noc plná súťaží, hier, kvízov. Dozvedeli sa niečo o detstve  pána Andersena. Pomocou indícií sa žiakom podarilo nájsť aj ukrytý poklad.

               V triedach na prízemí nocovali, súťažili a tvorili deti z 3.A  a 2.A triedy s pani učiteľkami Ďurišovou a Vranovičovou. Ich piatkovou nocou sa niesli témy:  Olivera z knihy Lebo musím a Dokonalá Klára od Gabriely Futovej. Čítali si ukážky z kníh, hrali súťaže, mali nočný pochod okolo školy, chodbovú hru, kde hľadali rozprávkové indície. 

             Okolo polnoci sa deti plné zážitkov  uložili do spacích vakov a pani  učiteľky im prečítali rozprávku na dobrú noc.  Všetko má však svoj koniec. Ráno  sa deti  naraňajkovali. Pani učiteľky im odovzdali diplomy a medaile za statočnosť. Možno trochu unavené, ale plné dojmov odchádzali s rodičmi domov.

            Mgr. Gašparíková, Ďurišová

            Fotogaléria Rozprávková noc v škole

        • Putovný pohár prednostu Okresného úradu ostáva natrvalo v našej škole
          • Putovný pohár prednostu Okresného úradu ostáva natrvalo v našej škole

            Mladí záchranári civilnej ochrany - taký je názov brannej súťaže, ktorej okresné kolo sa uskutočnilo 20. apríla 2017 v Galante. Na jubilejnom 20. ročníku sa zúčastnilo celkovo 15 štvorčlenných družstiev (2 chlapci a 2 dievčatá) zo základných škôl okresu Galanta. Medzi týmito družstvami nechýbali ani žiaci zo ZŠ Juraja Fándlyho, ktorých pripravuje pani učiteľka Čomajová. O tom, že ich pripravuje dobre svedčí ich umiestnenie.

            Vzhľadom na nepriaznivé počasie, súťaž (okrem streľby zo vzduchovej pušky a požiarnej prípravy) prebiehala v telocvični a taktiež sa nebežalo na čas. Družstvá absolvovali test, civilnú ochranu, zdravotnú prípravu a topografiu. Všetky disciplíny sa obodovali a určilo sa poradie družstiev. Žiaci ZŠ Juraja Fándlyho boli opäť výborne pripravení a v konkurencii 15 družstiev obsadili 1., 2. a 6. miesto.

            Konečné poradie:

            1. ZŠ Juraja Fándlyho Sereď 2. (Horváthová, Sárkányová, Pauer, Hilkovič)

            2. ZŠ Juraja Fándlyho Sereď 1. (Némethová, Kvocerová, Javor, Blaško)

            3. ZŠ J.A.Komenského Sereď 2.

            4. ZŠ J.A.Komenského 1.

            5. ZŠ Pusté Úľany

            6. ZŠ Juraja Fándlyho Sereď 3. (Užovičová, Hlaváčová, Chatrnúch T., Kiss)

            7. Gymnázium J. Matúšku Galanta

            8. ZŠ Pata

            9. ZŠ s VJM Z.Kodálya Galanta

            10. ZŠ Štefánika Galanta 1.

            11. ZŠ G. Dusíka Galanta 1.

            12. CZŠ sv. Cyrila a Metoda Sereď

            13. ZŠ Sídl. SNP Galanta

            14. ZŠ s MŠ s VJM Mostová

            15. ZŠ s MŠ s VJM Tomáčikovo

            Naša škola získala putovný pohár tri krát po sebe a tak ostáva natrvalo vo vitríne našej školy. Víťazné družstvo postúpilo na Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa uskutočnia v Gabčíkove.

            Všetkým našim žiakom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a mesta a víťazom držíme palce na Majstrovstvách Slovenska.

            Fotogaléria Mladý záchranár CO - okresné kolo

        • Nadpis

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Základná škola Juraja Fándlyho
      • 031 789 2581, 0911 925656 - sekretariát
        031 789 2110, 0903 139459 - riaditeľka
        0903 279834 - zástupkyňa 1. stupeň
        0904 556749 - zástupkyňa 2. stupeň
        031 789 2484, 0911 908766 - školská jedáleň
        031 789 2581, 0911 925659 - ekonóm
        031 789 2581, 0911 610122 – PaM
        0910 393 231- plaváreň
        0902 611 915 - vrátnica
      • Fándlyho 763/7A, 926 01 Sereď
        Slovakia
      • 37839918
      • 2021669089
      • sekretariat@zsjfsered.sk
        zastupca1@zsjfsered.sk
        zastupca2@zsjfsered.sk
        jedalen@zsjfsered.sk
        ekonom@zsjfsered.sk
        pam@zsjfsered.sk
        specialny.pedagog@zsjfsered.sk
        specialny.pedagog1@zsjfsered.sk
        skolpsych@zsjfsered.sk
        socialnypedagog@zsjfsered.sk
        karierovy.poradca@zsjfsered.sk
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje