Príbehy, dobrodružstvo, napätie, fantáziu, zábavu, relax.... To všetko nám ponúkli knihy, ktoré sme čítali a opäť prispeli k celoslovenskému rekordu.
Linka detskej istoty organizovala aj tento školský rok podujatie „Čítajme si 2017“. Bol to už 10. ročník celoslovenského podujatia a náš šiesty ročník.
Projekt posilňuje aktivity, ktoré podporujú čítanie u detí, pretože pre rozvoj osobnosti dieťaťa i mladého človeka má kniha nenahraditeľný význam. Pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, rozvíja reč a obohacuje slovnú zásobu. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť v ohraničenom čase na identifikovanie sa s postavami, ponúka chvíle intimity, možnosť byť sám so sebou, relaxovať. Poskytuje množstvo informácií, inšpirácií a vedomostí.
Cieľom akcie bolo opäť zapojiť do čítania čo najväčší počet detí a mladých ľudí súčasne vo viacerých mestách a obciach Slovenska.
Podujatie sa konalo 31. mája 2017 v čase od 9.00 do 15.00 hodiny. Čítali sme knihy: Budkáčik a Dubkáčik od Jozefa Cígera Hronského, Prázdniny so strýcom Rafaelom od Vincenta Šikulu a Druhé podanie od Romana Brata.
Svedkom nášho rekordu bola Mgr. Editka Strapková, bývalá pani učiteľka našej školy. Podujatie začala čítaním z knihy Budkáčik a Dubkáčik, pretože prvými čitateľmi boli naši prváčikovia. Bola to zároveň ich prvá verejná skúška z čítania, ktorú všetci úspešne zvládli. Potom sa v čítaní striedali žiaci I. a II. stupňa. Po skončení podujatia Mgr. Strapková potvrdila počet čítajúcich žiakov našej školy.
A bol to skutočný čitateľský maratón, pretože počtom 215 čítajúcich žiakov (vlani 213 žiakov) sme prispeli k čitateľskému rekordu na Slovensku aj my. Kým minulý rok sa zapojilo 40 954 detí, tento rok až
46 040 čítajúcich detí a mladých ľudí.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do čítania kníh. Podujatie však nie je len o lámaní rekordov, ale predovšetkým o príjemných chvíľach strávených s knihou. Boli to nielen príjemné chvíle strávené pri čítaní v čitárni, ale aj v krásnom novom čitateľskom kútiku. Veď mnohí z vás aj tu zobrali do rúk knihy a začítali sa do pútavých príbehov. Príjemne si tak skrátili čakanie na čítanie v čitárni. Aj tento rok môžeme pochváliť našich žiakov za krásne čítanie a zároveň slušné a kultivované správanie počas čítania. Presvedčili sme sa, že čítanie pekných a zaujímavých kníh priaznivo vplýva nielen na city človeka, ale aj jeho správanie.
A ďakujeme aj žiačkam 5 B a 7. C triedy, ktoré pomáhali pri organizovaní podujatia: M. Švandovej,
H. Godályovej, S. Križovej, P. Navrátilovej, Evke Mančíkovej, Emke Mančíkovej a B. Vrankovej.
Želáme všetkým žiakom našej školy, aby kniha bola stále ich príjemným spoločníkom.
„Kniha je kľúčom do čarovného sveta fantázie.“ (Anonym) Tak ten kľúč nikdy nestraťme.
Mgr. Jana Válkyová
Fotogaléria "Ćítajme si...2017"