Aktualizovali sme modul Rozpočty školy
"Čítajme si...2016"
Čítali sme a opäť prispeli k celoslovenskému rekordu!
Linka detskej istoty organizovala aj tento školský rok podujatie „Čítajme si“. Bol to už 9. ročník celoslovenského podujatia a náš piaty ročník.
Projekt posilňuje aktivity, ktoré podporujú čítanie u detí, pretože pre rozvoj osobnosti dieťaťa i mladého človeka má kniha nenahraditeľný význam. Poskytuje množstvo informácií, inšpirácie a vedomostí. Pomáha poznávať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, rozvíja reč a obohacuje slovnú zásobu. Vytvára priestor pre tvorivosť, ponúka možnosť relaxovať.
Cieľom akcie bolo zapojiť do čítania čo najväčší počet detí a mladých ľudí súčasne vo viacerých mestách a obciach Slovenska.
Podujatie sa konalo 2. júna 2016 v čase od 9.00 do 15.00 hodiny. Čítali sme knihy: Smelý Zajko od Jozefa Cígera Hronského, Zbojnícku mladosť od Ľuda Ondrejova a Poškolákov od Gabriely Futovej.
Svedkom nášho rekordu bola Mgr. Editka Strapková, bývalá pani učiteľka našej školy. Podujatie začala čítaním z knihy Smelý Zajko. Nielenže pozorne sledovala celé podujatie, ale mnohých žiakov pochválila za ich veľmi pekné čítanie. Po skončení akcie potvrdila počet čítajúcich žiakov našej školy.
A bol to skutočný čitateľský maratón, pretože počtom 213 čítajúcich žiakov sme prispeli k čitateľskému rekordu na Slovensku aj my. A rekord to skutočne bol! Kým minulý rok sa zapojilo 38 383 detí, tento rok až 40 954 čítajúcich detí a mladých ľudí.
Všetci čítajúci žiaci boli zaradení do zlosovania a spomedzi nich traja získali darčeky. Samozrejme, boli to knihy. Šťastnými výherkyňami kníh sú Ninka Jankovičová z 1. C triedy, Sofia Bavúzová z 2. A triedy a Sára Kaducová z 5. C triedy. Dievčatám blahoželáme a želáme príjemné čítanie.
Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do čítania kníh. Veľmi oceňujeme ich slušné a kultivované správanie počas čítania. Presvedčili sme sa, že čítanie pekných a zaujímavých kníh priaznivo vplýva nielen na city človeka, ale aj jeho správanie.
Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhali pri organizovaní nášho podujatia. Aj žiačkam 9. B triedy: Dominike Chlebíkovej, Lenke Mečochovej, Klaudii Jakubovskej, Miške Kubalovej, Viktórii Mészárosovej a Natálii Bartakovicsovej.
Podujatie však nie je len o lámaní rekordov, ale predovšetkým o príjemných chvíľach strávených s knihou. Preto želáme všetkým žiakom našej školy, aby kniha bola stále ich príjemným spoločníkom.
Mgr. Jana Válkyová
Fotogaléria "Čítajme si...2016"
PEŠIBUS už tento pondelok
V pondelok 6.6.2016 sa pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia uskutoční ďalší PEŠIBUS. Pridajte sa sa k nám a oslávte tento významný deň spolu s nami.
Plány práce školy
Aktualizovali sme modul Plány práce školy
Navštívili sme botanickú záhradu v Bratislave
Dňa 26. 5. 2016 sme sa s našimi piatačikmi vybrali na exkurziu do Botanickej záhrady v Bratislave. Slniečko i úsmev na tvári nás sprevádzali počas celého dňa.
Botanická záhrada Univerzity Komenského v Bratislave je prvou botanickou záhradou na Slovensku. Patrí medzi obľúbené miesta oddychu i získavania poznatkov obyvateľov i návštevníkov hlavného mesta Slovenska.
Bola založená v roku 1942, no jej história siaha oveľa hlbšie do minulosti. Počas uplynulých desaťročí sa stala významným vedecko-pedagogickým pracoviskom najväčšej slovenskej univerzity a zaujala nezastupiteľné miesto medzi európskymi i svetovými arborétami a botanickými záhradami.
Verejnosti je otvorená od 1. 4. do 31. 10. Expozícia zahŕňa vyše 5000 druhov najmä cudzokrajných rastlín a ponúka Skleníkové skupiny rastlín a Vonkajšie skupiny rastlín.
Dnešná plocha záhrady je približne 7,5 ha.
Našich piatačikov najviac zaujali skleníky, v ktorých videli tropické a subtropické rastliny, kaktusy a sukulenty, palmy, paprade, flóru Austrálie a mnohé ďalšie exotické rastliny.
Videli sme aj rozárium, ktoré patrí k najstarším častiam botanickej záhrady. Rozprestiera sa na ploche 0,5 ha a rastie tam takmer 150 prevažne novošľachtených ruží.
Mgr. Lucia Paulenková
Fotogaléria Navštívili sme botanickú záhradu v Bratislave
Dopravná výchova netradične
Blížia sa letné prázdniny, čas radosti detí a čas dovoleniek. Pre deti ale prázdniny môžu predstavovať aj riziko úrazu. Preto sme sa v spolupráci s preventistkou MsP rozhodli priblížiť deťom z ŠKD pravidlá cestnej premávky formou etapovej hry s dopravnou tematikou Priprav sa na cestu. Počas celej cesty zo školy až na mestskú políciu monitorovali náš pohyb bezpečnostné kamery, aby nám na záver ukázali záznam našej cesty. Pri mestskej polícii na deti čakali pripravené jednoduché úlohy, na ktorých si zopakovali vedomosti a zručnosti v oblasti dopravnej výchovy: hľadali najbezpečnejšiu cestu, hádali rohovú hádanku, triedili obrázky na správne a nesprávne správanie sa na ceste, zostavovali pexeso z dopravných značiek. Po pozretí záznamu našej cesty nasledovalo hodnotenie a informácie, ako sa na ceste pohybujeme, a aké pravidlá je dôležité cestou dodržiavať aby sme predišli úrazom.
Mgr. Hajnalka Lanczová
Fotogaléria Dopravná výchova netradične
Otvorenie anglickej knižnice
V dnešnej modernej dobe, kedy sa z políc v detských izbách čoraz viac vytrácajú knihy a nahrádzajú ich rôzne moderné technologické hračky, sa naša škola rozhodla otvoriť pre všetkých svojich žiakov knižnicu s anglickou literatúrou. Je mnoho možností ako sa môžeme v jazyku zdokonaľovať a jedným z nich je čítanie cudzojazyčnej literatúry. Takej, ktorá čitateľa zaujme.
Čítanie anglických kníh je spôsob, kedy sa dieťa učí vnímať nové slová, vetné konštrukcie a gramatické javy bez toho, aby si to samo uvedomovalo. Žiak si tak nenásilnou formou rozširuje slovnú zásobu a zlepšuje komunikačné zručnosti v anglickom jazyku, ktoré sú dnes pre mladého človeka veľmi dôležité. A to je práve to, čo chceme našim žiakom ponúknuť – radosť z naučenia sa nových slov, radosť z čítania, z príbehu a zároveň chvíľku oddychu bez tabletu či počítača. Vôňu knihy predsa žiaden tablet nenahradí. V našej knižnici si určite každý vyberie to, čo sa mu páči, ale i to, čo práve potrebuje. Knižky pre mladších i starších žiakov, pre začiatočníkov i pokročilých, pre chlapcov i dievčatá na voľnočasové čítanie, či knihy ktoré pomôžu v lepšom precvičení gramatických javov dokonca i s možnosťou kopírovania jednotlivých cvičení či informácií z časopisov. To všetko budú mať naši žiaci zdarma k dispozícií v príjemnom prostredí Jazykového laboratória č.1, každý štvrtok v čase od 13,30 do 15,00 (počas školského roka).
Vidieť dnes dieťa s knihou v ruke je skôr výnimočné, no veríme, že i touto formou sa nám žiakov podarí motivovať k čítaniu a k pozitívnemu prístupu k anglickému jazyku. Veď čítanie je akoby oknom do sveta a my sa tešíme, že našim žiakom môžeme aj touto cestou poskytnúť nové pohľady na svet.
Mgr. Soňa Červeňová, Mgr. Andrea Bojňanská
Fotogaléria Otvorenie anglickej knižnice
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.