Aj tak možno stručne, no výstižne charakterizovať moderné informačno-komunikačné technológie. Deti a dospievajúci sú jednou z najviac ohrozených skupín vo virtuálnom prostredí a zároveň sú tými, pre ktorých sú nové technológie najväčším lákadlom a online svet je ich druhým domovom. Je preto nevyhnutné dbať na ich zvýšenú bezpečnosť a psychickú rovnováhu aj v online priestore. Prvým predpokladom úspešnej prevencie je predovšetkým dostatočná informovanosť. Počas druhého februárového týždňa sme si pripomenuli Svetový deň bez mobilu a Deň pre bezpečnejší internet. Pri tejto príležitosti sme spolu s preventistkami mestskej a štátnej polície pripravili interaktívne besedy pre našich šiestakov a deviatakov. S deviatakmi sme sa rozprávali na tému dezinhibičný efekt v online priestore. Prostredníctvom aktivity Súdny proces s džinom žiaci predložili argumenty, ako nám online priestor pomáha a uľahčuje život a na druhej strane, aké má úskalia. Hovorili o tom, ako mnohým ľuďom pomáha prekonať úzkosť, strach z fyzického kontaktu, vyhnúť sa trápnym situáciám, dôkladne vybrať slová a premyslieť si odpoveď. Pomáha cítiť sa bezpečnejšie, bez strachu z osoby, s ktorou komunikuje, človek je sebavedomejší, komunikuje z pohodlia domova vo svojej komfortnej zóne, slobodne sa rozhoduje, či chce komunikovať alebo nie. Introverti ľahšie nadväzujú vzťahy, kamarátstva, pomáha im pri socializovaní sa.
Na druhej strane majú IT technológie nielen pozitívny, ale aj negatívny vplyv, ako napríklad neefektívne trávenie voľného času, pasivita, jednostranný osobnostný rozvoj, zanedbávanie školských povinností, závislosť na technológiách, kyberšikana, ochudobnenie sociálnych kontaktov a kamarátskych vzťahov, zníženie empatie, stretnutie sa s nevhodným obsahom na internete, ale aj zdravotné riziká.
Kde hľadať pomoc
POMOC.SK Projekt Pomoc.sk poskytuje špecializované poradenstvo pre oblasť problémov, ktoré prinášajú nové technológie – internet, mobil a pod. Je súčasťou Linky detskej istoty Unicef. Deti sa na ňu môžu obrátiť s akýmkoľvek problémom, témou alebo len s potrebou podeliť sa s niekým o svoje pocity. Problémy v rodine, v škole, s kamarátmi, učiteľmi, ale aj otázky závislostí, fyzického a psychického týrania či samovrážd, to všetko môže byť témou hovorov na tejto linke.
STOPLINE.SK Národné centrum pre nahlasovanie nezákonného obsahu alebo činností na internete
ZODPOVEDNE.SK Projekt je zameraný na bezpečné a zodpovedné používanie internetu, mobilných telefónov a nových technológií. V tejto oblasti sa zameriava na zvyšovanie povedomia, šírenie osvety a prevenciu pred trestnými činmi vo svete detí a mládeže.
Mgr. Hajnalka Lanczová, koordinátor prevencie