Lufa je pre širokú verejnosť celkom neznámy pojem, no pre eko-nadšencov je malým zázrakom. V prvom rade je lufa rastlina, ktorá rastie pri zemi podobne ako uhorka alebo tekvica, ktorú nám môže pripomínať. Patrí do rodu uhorkovité, a tak platí, že sa dá jesť. Využitie lufy priamo závisí od jej veku. Kým má menej ako 12 cm a je zelená, je na konzumáciu najvhodnejšia. Okrem jej jedlých vlastností má aj ďalšie, prekvapivejšie možnosti použitia.
Keď plod prekoná hranicu jedlosti a je dlhší ako 12 cm, postupne žltne, hnedne a schne - prezrieva. Kôru z neho odlúpneme alebo odrežeme a vnútri nás čaká prekvapenie - vláknitá, suchá, svetložltá špongia.
V týždni vedy a techniky si šikovní piataci na hodinách techniky pár takýchto vláknitých špongií sami vyrobili. Zažili pri tom aj kopec srandy. Čistenie je pomerne jednoduché. Vysušený plod sme ponorili do vody, aby šupka zmäkla. Koniec sme odrezali alebo odlomili a šupku oddelili od dužiny. V tečúcej vode alebo v dostatočne veľkej nádobe s vodou sme z dužiny vyplavili semienka. Ošúpanú lufu bez semienok sme vysušili a semienka odložili na ďalšiu výsadbu. Takto pripravenú lufu stačí už len narezať a môžeme ju použiť.