Deň vojnových veteránov si svet pripomína v deň výročia ukončenia 1. svetovej vojny – 11. novembra, kedy Nemecko po štvorročnom krvavom konflikte podpísalo bezpodmienečnú kapituláciu. Prímerie bolo podpísané 11. novembra 1918 v Compiégne vo Francúzsku v salónnom vozni francúzskeho generála Ferdinanda Focha. Straty na ľudských životoch, ktoré si táto vojna vyžiadala, nemali dovtedy obdobu v celých ľudských dejinách. Počas prvej svetovej vojny bolo zmobilizovaných viac ako 65 miliónov vojakov. Na frontoch zahynulo vyše 10 miliónov mužov a ďalších vyše 20 miliónov bolo zranených, alebo doživotne zmrzačených. Prvá svetová vojna je považovaná za prvú totálnu vojnu v dejinách ľudstva a jej vojnové hrôzy zostali hlboko vryté do povedomia ľudí.
V niektorých krajinách nazývajú Deň vojnových veteránov aj ako Deň červených makov. Prečo práve divé maky? Symbol vojenských veteránov určila báseň podplukovníka Johna McCraea "Na flámskych poliach", ktorú zložil v máji 1915 v oblasti západného Flámska ako dôsledok veľkej krvavej bitky o belgické mestečko Ypres. V básni opísal ako na hroboch vojakov jedného dňa rozkvitli tisícky červených makov „divoké maky rastú, tam medzi krížmi, rada za radou“. Kvet červeného maku sa v roku 1920 stal symbolom utrpenia a spomienok na vojnové hrôzy.
Ľudia z celého sveta si 11. novembra pripomínajú hrdinstvo tých, ktorí padli na bojiskách v boji za slobodu a mier. Deň vojnových veteránov si pripomenuli aj žiaci našej školy, ktorý v tento deň položili vlastnoručne vyrobené červené maky a zapálili sviečky pri Pomníku padlých v prvej svetovej vojne v Seredi. Na pomníku, ktorý sa nachádza na Čepeňskej ulici je vyrytých 128 mien obyvateľov mesta Sereď, ktorí sa už z bojov prvej svetovej vojny domov nevrátili.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
Fotogaléria Červené maky