„Až keď sa vyrúbe posledný strom, otrávi posledná rieka, uloví posledná ryba, až vtedy pochopíme, že peniaze sa nedajú jesť.“John May
Environmentálna výchova vedie žiakov ku komplexnému pochopeniu vzájomných vzťahov medzi organizmami a vzťahom človeka k životnému prostrediu. Pre rozvíjanie tejto témy preventistka MsP Karin pripravila pre našich druhákov zaujímavé environmentálne aktivity. Najprv deťom rozdala obrázky zvierat. Potom sme hrali hru molekuly, deti mali vytvoriť skupiny podľa druhu, či sú to cicavce, vodné živočíchy, vtáky atď., podľa potravy, ktorú konzumujú a podľa prostredia, v ktorom žijú.Ďalšia aktivita, pexeso, deti rozhýbala. Po areáli boli pohádzané kartičky s potravou, deti mali pozbierať správne kartičky podľa toho, akú potravu konzumujú zvieratká, ktorých obrázok na kartičke dostali na začiatku od pani preventistky. Pri ďalšej aktivite boli rozmiestnené plagáty s biotopmi, lúkou, poľom, lesom a farmou a malé kartičky so zvieratami a rastlinami. Úlohou detí bolo správne určiť biotop, v ktorom zviera žije a rastlina rastie. Na záver sa deti zoznámili s hrou „Pavučinky“, ktorá simulovala potravinovú reťaz v prírode. Všetky deti boli pospájané nitkami. Do hry vstúpila Karin a postupne prestrihla nitky. Deti pred každým prestrihnutím nitky upozornili, čím všetkým je narušený a zasiahnutý ekosystém.
Cieľom tejto environmentálnej aktivity bolo priblížiť deťom, že svojimi aktivitami výrazne zasahujeme do toho, ako vyzerá príroda a svet okolo nás. Meníme štruktúru krajiny, ťažíme lesy, znečisťujeme prírodu odpadom. Je preto potrebné, aby si každý z nás uvedomil dôležitosť svojho správania sa ku krajine a k svojmu životnému prostrediu.
Mgr. Hajnalka Lanczová