Začiatok školského roka znamená pre žiaka zmenu v usporiadaní svojich priorít, zmenu spánkového režimu, návrat k pravidelnému režimu učenia sa. Žiaci sa však relatívne rýchlo adaptujú na školský život, majú tu opäť svojich kamarátov, s ktorými sa možno počas prázdnin nestretli. Okrem učenia sa v škole majú možnosť sa deti zapísať na rôzne krúžky a mimoškolské aktivity. Možnosti výberu krúžkov sú rozmanité. Rodičia stoja pred dilemou, aký krúžok vybrať a ako podporiť talent a nadanie dieťaťa. Ako by mal teda vyzerať výber krúžku a kam svoje deti prihlásiť, aby nás to nielen časovo, ale aj fyzicky nevyčerpalo? V prvom rade si treba zvážiť miesto krúžku a svoje časové možnosti ,aby sme zbytočne nestresovali seba a svoje dieťa pri každotýždňovom naháňaní sa na krúžok. Druhou prioritou by malo byť, aby krúžkov nebolo príliš veľa. Pretože ak vyplníme celý týždeň krúžkami dieťaťu nezostane žiaden voľný čas na oddych bude sa cítiť unaveno a nezostane mu energia na prípravu do školy.
V mladšom školskom veku( zhruba od 6-8 rokov) neprekáža ak ponecháme dieťaťu možnosť vyskúšať si viaceré krúžky. V tomto veku sa dieťa spoznáva a zisťuje, čo by ho mohlo baviť, nachádza svoje schopnosti a nadanie.
Vo veku desiatich rokov by už dieťa malo vedieť zotrvať pri výbere krúžku. Výber krúžku v tomto veku by mal byť stálejší. Dieťa by malo vlastnou vôľou už vedieť zotrvať vo vybranom krúžku.
Výberom vhodného krúžku môžeme podporiť rozvoj osobnosti dieťaťa. Počas krúžkov rozvíjame kognitívne schopnosti, emocionálne cítenie, rozvíjame fantáziu, zároveň dávame dieťaťu priestor aj na sebarealizáciu toho, čo by v škole možno žiak nevedel presadiť. Prostredníctvom krúžkov si dieťa zlepšuje sebavedomie, vďaka čomu sa cíti lepšie.
Pri výbere krúžkov je vhodné zvážiť osobnosť dieťaťa. Krúžok môže podporiť sebavedomie dieťaťa a zbaviť dieťa úzkosti, krúžky umeleckého a hudobného smeru tým, že sa realizujú vystúpenia a prezentácie toho, čo sa naučili, podporia prezentačné zručnosti, znižujú pocit napätia a úzkosti, rozvíjajú logické myslenie. V neposlednom rade sú dôležité pohybové aktivity, ktoré okysličujú organizmus, rozvíjajú hrubú a jemnú motoriku, učia dieťa spolupráci a kooperácii.
Dieťa na krúžkoch prežíva radosť a zábavu. Tým, že prežíva niečo príjemné a aj pocit úspechu, predchádzame nielen depresiám u detí, ale skúsenosti z krúžkov deti potom prenášajú aj do vyučovacieho procesu, čím sa stávajú pripravenejšie a aj spokojnejšie.
Každé dieťa je jedinečné a má svoju osobnosť, ktorá sa postupne prejaví. Výberom vhodného krúžku podporíme zdravý psychický vývoj dieťaťa a poskytneme mu priestor na sebarealizáciu a zároveň dobrý pocit z niečoho, kde rád chodí.
Mgr. Lenka Danová
Školská psychologička