„Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi.“ (Leonardo da Vinci)
Koncom marca sme sa zamerali na dôležitý deň a venovali mu týždeň zaujímavých environmentálnych aktivít na 1.stupni. Pripomenuli sme si význam vody, keďže vždy na 22. marec v ekokalendári pripadá Svetový deň vody. Zapojilo sa niekoľko tried pod vedením triednych učiteliek z každého ročníka. Symbolicky prišli do školy oblečení v modrej farbe.Na tento rok bola zvolená téma : „Podzemná voda, zviditeľniť neviditeľné...“. Cieľom tohtoročnej kampane je vysvetliť životne dôležitú úlohu podzemnej vody vo vodných a sanitačných systémoch, poľnohospodárstve, priemysle, ekosystémoch a adaptácii na zmenu klímy. Človek sa s vodou stretáva od narodenia až do posledného dňa svojho života. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. Pritom pokrýva 70 % povrchu, dávajúc planéte nádhernú modrú farbu, ktorú vídame na fotografiách z vesmíru. Všetko živé potrebuje vodu – ľudia, zvieratá i rastliny.
Voda je vzácna tekutina a je neodmysliteľnou súčasťou našich každodenných činností, preto sme nielen v tento vzácny deň , ale i v priebehu celého týždňa pripravili pre žiakov viacero aktivít smerovaných k uvedomeniu si významu vody v našom živote.
Prváci hľadali a prepisovali slová, ktoré súviseli s vodou, porovnávali čo je väčšie, menšie( oceán-more, rieka- jazero,...), vyrobili si kvapkové čelenky, dievčatá zahrali krátke divadielko: „Ako skáču dažďové kvapky“. Na telesnej výchove zdolávali kvapkovú dráhu, počas prestávok pripravovali ovocnú aj zeleninovú vodu spojenú s ochutnávkou a podľa vlastnej predstavivosti namaľovali príbeh dažďovej kvapky.
Druháci v blokovom vyučovaní hľadali odpovede na hádanky súvisiace s vodou, dopĺňali pravopis vodných názvov, hrali sa hru: Hádaj , aké som slovo?. Naučili sa báseň, ktorú prepísali do kvapiek a umiestnili na nástenke do kolobehu vody. Vyrábali si obal na knihu, ktorej vymýšľali vlastný názov a ilustrovali ho. Vypracovávali pracovné listy s tematikou vody z predmetov SJ, MAT, ČIT, PVO a spoznali ľudové i moderné piesne s vodným zameraním. Pre zábavu sa pohrali s bublifukom, snažili sa vyčariť najväčšiu vyfúknutú bublinku. Na prvouke overovali teóriu v praxi pokusmi s vodou- skúmali rozpustnosť látok vo vode, filtrovali znečistenú vodu a odparovali slanú vodu. Nezabudli ani na pitný režim a hodnotili chuť rôznych minerálnych i pramenitých slovenských vôd. Zapojili sa do projektovej súťaži, ktorú organizuje Západoslovenská vodárenská spoločnosť na tému- Podzemná voda.
Tretiaci si prezreli krátke video o krásach prírody-vodopády, jazerá, potoky a moria, rozhovorom sa dozvedeli veľa o význame vody pre rastliny, živočíchy a človeka, pozorovali koreňové systémy izbových rastlín s dostatkom vody i bez, vytvárali plagátiky. Pripomenuli si dodržiavanie pitného režimu, hygieny a význam plávania pre šport i zábavu. Svoje vedomosti o vode si overili v zábavnom kvíze, vypracovali pracovné listy o minerálnych vodách, čítali a putovali s vodnou kvapkou v aktivitách: Zvonček, Hádanka, Slovný pásik, Písmenká, Pohľadnica a výtvarne si zobrazili kolobeh vody v prírode.
Štvrtáci prostredníctvom prezentácií a vzdelávacích aktivít sa dozvedeli o kolobehu vody, o tom aká je voda vzácna a zdravá tekutina, aké sú základné pravidlá pitného režimu, ako šetriť vodou i ako ju svojim pričinením chrániť. Naučili sa o rôznych druhoch z ríše rastlín vodného spoločenstva, pršala im kvapková násobilka, dopisovali do vodných kvapiek už známe vybrané slová, vo vláčiku so všetkými pádmi nakladali kvapky so správne zaradenými slovami podľa skloňovania a užili si zábavu vo vode na hodine plávania.
Deti počas „vodného týždňa“ načerpali veľa vedomostí a zručností, užili si ho plnými dúškami, zabavili sa a tešili sa z množstva hier, aktivít a prezentácií pripravených ich pani učiteľkami,za čo im ďakujem.
Mgr. Silvia Paldanová