Tretiaci z 3. D sa počas dištančného vzdelávania krásne rozčítali. O prečítaných knihách si píšu a kreslia do čitateľského denníka.
Mgr. A. Pauerová
Tretiaci z 3. D sa počas dištančného vzdelávania krásne rozčítali. O prečítaných knihách si píšu a kreslia do čitateľského denníka.
Mgr. A. Pauerová
Aj v tejto , pre našich školou povinných, ťažkých podmienkach vzdelávania, sa 14 piatakov a 3 deviataci zapojili do riešenia domáceho kola tejto súťaže. Do vyššieho – okresného kola postúpilo 10 úspešných piatakov a 1 deviatačka. Po prvýkrát v histórii súťaže, žiaci riešili úlohy dištančnou formou 27.1.2021. Žiaci, rodičia, aj my, ich učitelia matematiky, sme netrpezlivo čakali na výsledky. Naša radosť bola veľká.
Danihlík Adam 5.B 1. miesto
Sedmáková Sofia 5.A 2. miesto
Nagyová Nina 5.C 3. miesto
Scherhauferová Nina 5.A 5. miesto
Fogelová Lea 5.B 7. miesto
Lehocká Veronika 5.B 7. miesto
Bohunický Adrián 5.C 7. miesto
Beňo Šimon 5.B 7. miesto
Valovičová Eva 9.B 4. miesto
Za tento krásny úspech a za vzornú reprezentáciu našej školy všetkým gratulujeme, ďakujeme a tešíme sa spolu s nimi. Ďakujeme aj rodičom, ktorí nám pomohli s realizáciou súťaže.
Mgr. B. Petrášová
(1973)
Narodila sa v Teheráne americkým rodičom a detstvo strávila na cestách po celom svete. Pravých kamarátov objavila v knihách, ktoré so sebou všade brávala. Po univerzite pracovala v rôznych časopisoch, kde písala o cestách Brada Pitta a Angeliny Jolie či o katastrofickom šatníku Britney Spears.
Mesto kostí, prvú knihu zo série Nástroje smrteľníkov, začala písať v roku 2004. Pôvodná trilógia sa po úspechu prvej knihy rozrástla na šesťdielnu sériu. Cassandra Clare obohatila svet Tieňolovcov o trilógiu Pekelné stroje, ktorá sa odohráva vo viktoriánskom Londýne.
Dej:
Jocelynin život je stále v ohrození. Clary ju chce zachrániť a musí navštíviť Mesto skla, domov všetkých Tieňolovcov, aj napriek tomu, že vstupom do mesta porušuje všetky zákony. Až na mieste sa dozvedá, že Jace ju tam vôbec nechce a jej najlepší kamarát Simon skončil vo väzení. Tieňolovci nedôverujú upírovi, ktorému neškodia slnečné lúče.
Valentine vytvoril svoju armádu démonov, s ktorou chce zničiť všetkých Tieňolovcov. V prichádzajúcej vojne sa musia Tieňolovci rozhodnúť, či budú bojovať po boku s upírmi, vlkolakmi a ostatnými Dolnosveťanmi alebo proti nim. Jace si uvedomoval, čo všetko je ochotný riskovať pre Clary, ktorá sa sústredí na svoje nové schopnosti, aby ochránila Mesto skla.
Hodnotenie:
Mesto skla som začala čítať hneď po Meste popola, pretože som chcela hneď vedieť, ako to celé skončí. Autorka ma nesklamala, ale dokonca prekročila moje očakávania. Dej bol pútavý od samého začiatku až do úplného konca. Úžasná kniha! Dávam jej 5/5 hviezdičiek!
S.Pastuchová, 9. B
Malá ilustrovaná ukážka.
Mgr. A. Pauerová
Touto témou sme sa s deťmi zaoberali nielen na dnešnej triednickej hodine, ale aj na prvouke a bola výzvou na celý týždeň vo výtvarnej výchove. Deti kreslili, maľovali, lepili... a rozprávali, ako pomáhame zvieratám prežiť zimu. Dominika a Hanka sa dokonca vybrali s rodičmi do prírody a o svojom pozorovaní vytvorili projekt. V rámci telesnej výchovy si krátko užili sneh, či vyskúšali lezenie na strom .
Hoci táto zima je akási vrtkavá, určite je dobré, ak na vtáčiky a zvieratá žijúce vo voľnej prírode nezabúdame. Ak k tomu pridáme aj pobyt na čerstvom vzduchu, je to aj zdraviu prospešné .
I.Labajová, 2. D
PÁN PRSTEŇOV
Je epická trilógia v štýle fantasy, ktorú napísal J. R. R. Tolkien. Je to príbeh o priateľstve, svornosti a láske. Pán prsteňov sa všeobecne považuje za trilógiu, avšak skladá sa celkovo zo šiestich kníh. Je to jeden príbeh, ktorý bol len rozhodnutím vydavateľa rozdelený do troch zväzkov:
1. Spoločenstvo prsteňa
2. Dve veže
3. Návrat kráľa
Celý príbeh knihy sa odvíja od Prsteňov Moci, ktoré boli ukuté dávno pred časom, kedy sa odohráva dej, no stále ovplyvňovali život v Stredozemi. Elfovia, trpaslíci a ľudia získali prstene moci. Sauron si však vytvoril vlastný prsteň, do ktorého ukryl väčšinu svojej moci.
Tri prstene elfským kráľom vonku pod nebom,
Sedem pánom trpaslíkom v sieňach z kameňa,
Deväť mužom z ľudí, ktorých osudom je skon,
Veľprsteň pre Pána tmy na tróne z plameňa,
V zemi Mordor, kde tieň vládne zlom.
Veľprsteň im všetkým velí, jeho ruka krutá
Privolá ich do jedného a v čiernej tme spúta
V zemi Mordor, kde tieň vládne zlom.
J. R. R. TOLKIEN
Profesor anglického jazyka a literatúry na univerzite v Oxforde J. R. R. Tolkien napísal úvodný román, či skôr rozprávku, s názvom Hobit alebo Cesta tam a späť v roku 1937. Vraj tak chcel nenápadne priviesť svojich študentov k čítaniu kníh. Spolu s nimi priviedol k žánru fantasy aj 50 miliónov ďalších čitateľov na celom svete. Pre neutíchajúcu popularitu a vplyv jeho diel je Tolkien považovaný za otca modernej fantasy literatúry.
HODNOTENIE:
Knihy mám doma už dlho, no dostala som k ich čítaniu len nedávno. Dej ma okamžite pohltil. A to i napriek tomu, že som na filmovom spracovaní tejto trilógie vyrastala. Hltám každú stránku, pretože je to naozaj majstrovské dielo.
M. Švandová, 9. B
Počas dištančného vzdelávania bola vyhlásená súťaž z TŠV pre žiakov 8.- 9. ročníka. Súťaž organizovala SAŠŠ pre školy z celého Slovenska. Do tejto súťaže sme prihlásili aj našu školu. Samotná súťaž pozostávala z piatich kôl. Úlohou žiakov, bolo vypracovať do týždňa nami zaslané otázky, ktoré neboli zamerané len na šport, ale aj na iné oblasti týkajúce sa TŠV s ktorými sa žiaci stretávajú na hodinách chémie, fyziky a biológie. Otázky neboli jednoduché. Niektorí sa s nimi popasovali lepšie, iní zas o niečo slabšie. Ale ako znie motto: „ Nie je dôležité vyhrať ale zúčastniť sa „ :-). Každému kto sa zapojil do súťaže ďakujeme a veríme, že ste sa dozvedeli zaujímavé informácie.
Jednotlivé kolá:
I. kolo bolo venované sústavám - (oporná a pohybová, srdcovocievna, dýchacia),
II. kolo bolo venované biomechanike – napr. Newtonove pohybové zákony,
III. kolo bolo venované fyziológii – fungovanie organizmu pri pohybovej aktivite,
IV. kolo bolo venované zdrojom energie pre ľudský organizmus – bielkoviny, tuky, cukry,
V. kolo bolo venované kultúre, architektúre, ekonomike v športe a iné.
Mimochodom do súťaže sa celkovo zapojilo 734 žiakov z 35 škôl na celom Slovensku. Naša škola obsadila napokon 11. miesto J. Najlepšie výsledky z našich žiakov dosiahli.
Plaštiaková Ema (9.A) – 22. miesto
Kušnír Samuel (8.C) – 26. miesto
Maňura Damian (9.B) – 31.miesto
Ešte raz všetkým ďakujeme za účasť.
Vyučujúci TŠV Mgr. Chudík Mário, Mgr. Faktorová Ľubica
Predstavujeme vám nového člena našej pomôckovej družiny – robota Photona. Photon je unikátna školská pomôcka, ktorá dokáže učiť deti programovať hravou, interaktívnou formou. Do nášho inventáru pomôcok pribudlo šesť týchto atraktívnych robotov, s ktorými sa budú stretávať žiaci na hodinách informatiky. Jeden by bol málo a šesť je ideálny počet na skupinovú prácu, na ktorú sa na škole zameriavame.
Robot Photon má viacero snímačov, s ktorými dokáže komunikovať (snímač svetla, dotykový snímač, snímač vzdialenosti, snímač zvuku, snímač kontrastu povrchu). Taktiež dokáže komunikovať s inými robotmi, nezávisle meniť farbu svojich očí a anténok, reaguje na hlasité zvuky ako tlieskanie, dupanie alebo kričanie, rozpoznáva farby povrchu, na ktorom sa pohybuje. Robot sa programuje pomocou aplikácie, ktorú si môžete nainštalovať do akéhokoľvek smartfónu či tabletu. Programovanie je rozdelené do troch úrovní a každá z nich je prispôsobená veku a zručnostiam detí jednotlivých stupňov.
Úroveň pre začiatočníkov rozvíja motorické zručnosti, priestorové povedomie a predstavivosť, učí pochopiť logiku udalostí „krok za krokom“, plánovať a predvídať a rozvíja zručnosti algoritmického programovania (opakovateľnosť aktivít). V tejto úrovni sa deti zoznamujú s robotom a učia sa, ako programovať pohyby robota, vytvárať zvuky a meniť farbu jeho očí a antén. Naučia sa tiež pracovať s funkciami a to, ako pomocou nich skrátiť program. Okrem toho zistia, ako fungujú snímače, ktoré umožňujú robotovi interagovať sa s prostredím.
Pokročilejšia úroveň už rozvíja analytické schopnosti, schopnosť navrhovať komplexné sekvencie programu a používať snímače, schopnosť včas rozpoznávať chyby a zručnosti potrebné na optimalizáciu vytvorených programov.
Ak sa nám podarí dostať na najpokročilejšiu úroveň, tak naši žiaci dokážu pochopiť štruktúru a syntax skutočného programovacieho kódu, rozvíjať svoje analytické zručnosti a v neposlednom rade budú chápať zložité algoritmy. Programovacím jazykom je na tejto úrovni angličtina, a tak tu žiaci využijú i vedomosti z tohto, pre programovanie dôležitého, predmetu.
Prečo sme sa rozhodli práve pre nákup tejto pomôcky? Odpoveď je jednoduchá. Programátori, vývojári, kóderi a ITčkari – to sú profesie, ktoré budú čoraz viac vyhľadávané a oceňované a už dnes je ich nedostatok. Aj preto je potrebné už žiakom na základnej škole ukázať, čo všetko programovanie dokáže, a že aj táto profesia môže byť kreatívna, zábavná a zároveň užitočná. Už teraz sa tešíme na prácu s touto fantastickou pomôckou. O tom, ako vyzerá reálna vyučovacia hodina s našimi novými „miláčikmi“, vás budeme priebežne informovať.
Jediným limitom pri práci s robotom je predstavivosť a dobre vieme, že predstavivosť nemá limity…
Mgr. Andrea Galková, Mgr. Eva Hanusová
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage