Mimoriadna udalosť môže vzniknúť v rôznych častiach štátu a kedykoľvek. Občania vrátane žiakov nemôžu očakávať okamžité poskytnutie pomoci. Často musia byť schopní v rámci svojich možností chrániť svoje zdravie a vedieť poskytnúť prvú pomoc aj iným osobám.
Preto aj v školskom vzdelávacom programe je zaradená prierezová téma Ochrana života a zdravia, ktorú realizujeme na 2. stupni v rámci samostatnej organizačnej formy vyučovania – účelové cvičenie a to na jeseň a v lete. Dňa 25. 6. 2024 prebiehala teoretická časť Ochrany života a zdravia. Žiaci 5., 6., 9. ročníkov mali teoretickú časť v triedach. Vyučujúci si pripravili témy, ktoré boli zamerané na riešenie mimoriadnych situácií – civilnú ochranu, zdravotnú prípravu, pohyb a pobyt v prírode. Žiaci sa počas teoretickej časti naučili ako sa vyhlasuje evakuácia, učili sa nasadiť ochrannú masku CO, čo si zbaliť do evakuačnej batožiny, ako poskytnúť prvú pomoc ranenému, ako sa správať pri živelných pohromách, ako prežiť v prírode, ako si založiť oheň, ako sa orientovať podľa turistických značiek a mnoho ďalších zaujímavostí. Počas tohto ÚC sme spolupracovali aj s profesionálnymi vojakmi z nášho mesta. Žiakom 7. a 8. ročníkov vojaci pripravili teoretickú časť na školskom ihrisku. Vytvorili 4 stanovištia zamerané na civilnú ochranu, zdravotnú prípravu, topografiu a opatrenia na odstránenie výbušného materiálu. Ďalšie 2 stanovištia boli v areáli školy. Na 1. stanovišti, vojaci ukázali žiakom ako zorientovať mapu podľa buzoly, ako určiť svetové strany. Predviedli ukážku maskovania sa vojakov v teréne, čo si žiaci aj prakticky vyskúšali. Nechýbala ani zdravotná príprava. Na figuríne si žiaci precvičili poskytnutie prvej pomoci pri oživovaní dospelého i dieťaťa, naučili sa ako sa delí prvá pomoc a čo je jej cieľom. Na 2. stanovišti si vojaci pre žiakov pripravili prekážkovú dráhu. Žiaci podliezali a prebehovali rôzne prekážky. Vyskúšali si aj hod granátom na cieľ. Víťazi pretekov sa za odmenu mohli previezť vo vojenskom aute. Na 3. stanovišti sa žiaci oboznámili s opatreniami na odstránenie výbušného systému. Tu si žiaci vyskúšali hľadanie kovových predmetov s mínohľadačom. Vojaci žiakom ukázali rôzne typy mín, ručný granát a oblek používaný pri odstraňovaní výbušného materiálu. 4. stanovište bolo zamerané na radiačno-chemickú ochranu. Žiaci si vyskúšali nasadenie ochrannej masky 0M- 99 a OM-10 a ochranný plášť s ochranným oblečením. Boli im predstavené chemické prístroje na očisťovanie chemických látok zo vzduchu, ako sa upravuje kontaminovaná voda, aký je vplyv chemických látok na telo a ďalšie zaujímavé veci. V telocvični bolo 5. stanovište, kde vojaci ukázali žiakom základy manipulácie so zbraňou, základy mierenia pri streľbe, nabíjanie zbrane a žiaci mali aj možnosť zastrielať si zo vzduchovky na cieľ. Potápačská príprava prebiehala na školskom bazéne, kde bolo stanovište č. 6. Vojaci žiakom ukázali potápačský oblek, potápačský prístroj s dýchacou automatikou, kompenzátor vztlaku, potápačskú masku. Niektorí žiaci si aj vyskúšali potápanie s potápačským prístrojom, čo sa im veľmi páčilo. Vojakom patrí naša vďaka za ochotu ukázať žiakom zaujímavosti z vojenského prostredia.
Praktická časť ÚC sa uskutočnila na druhý deň, 26. 6. 2024. Pre nepriaznivé počasie sa odchod do terénu posunul na 10. hodinu. Po vyhlásení požiarneho poplachu sa žiaci zoradili podľa pokynov vyučujúcich na školskom dvore, odkiaľ odchádzali po triedach na vopred dohodnuté miesto, kde si zopakovali teoretické poznatky z predchádzajúceho dňa.
Hoci záver školského roka býva vždy hektický, zvládli sme aj túto časť nášho výchovno-vzdelávacieho programu, obohatili sme žiakov o nové poznatky, za čo patrí vďaka všetkým žiakom aj vyučujúcim.
Mgr. Ľ. Faktorová