Medzi nesprávne ľudské návyky môžeme jednoznačne zaradiť návykové látky, ktoré ako už aj názov napovedá, spôsobujú závislosť. Na svete existuje veľké množstvo návykových látok, ktoré sa delia na základe ich účinkov a pôsobenia na centrálny nervový systém do rôznych skupín. Návykové látky ohrozujú nielen dospelú populáciu, ale taktiež začínajú čoraz viac a viac útočiť aj na mladšie generácie, a to najmä v podobe alkoholických nápojov.
Ranný vek dieťaťa je obdobím, ktoré je z hľadiska budovania závislosti kľúčové. Ak sa maloleté dieťa stane závislým, mnohokrát sú dôsledky tohto duševného stavu oveľa katastrofickejšie ako u dospelého jedinca.
Preto aj workshop z biológie, ktorý sa uskutočnil dňa 8. 12. na tému Látkové závislosti, bol zameraný na požívanie najprístupnejších návykových látok a tými sú alkohol a nikotín. Zrealizovaný bol v spolupráci s Mestskou políciou a zúčastnili sa ho žiaci 8. A, 8. B a 9. A triedy, po 1 vyuč. hodine. Žiaci boli rozdelení do 3. skupín a pracovali na stanovištiach. Jedna skupina si vyskúšala odhad vzdialenosti s nasadenými okuliarmi, ktoré simulovali prítomnoť alkoholu v krvi cca 1,5 promile, alebo ak je človek pod vplyvom marihuany. Úlohou žiakov bolo trafiť loptičkou do vedra, vzdialeného cca 5 m. Žiaci boli prekvapení, ako sa alkohol podieľa na skresľovaní reality. Odhadovaná vzdialenosť sa im posunula o niekoľko metrov. Potom sme si povedali, aké dôsledky to má v praxi. 2. skupina pracovala pod vedením p. Lanczovej. Ich úlohou bolo fúknuť do prístroja, ktorý meral množstvo vydýchnutého CO, ktorý sa vo zvýšenej miere nachádza vo výdychu fajčiara. Pozreli si ako vyzerá chrup fajčiara, ako aj decht, ktorý sa usadzuje v pľúcach fajčiarov. 3. skupinka žiakov, pod vedením p. Kapustovej z MP, sa zahrala pohárikovú hru. Každý žiak si mal vybrať jeden pohár na ktorom bola napísaná nejaká nálada človeka. Žiaci sa mali vžiť do situácie toho človeka a vyjadriť svoje pocity. Žiaci aktívne pracovali na všetkých stanovištiach. Na záver sme spoločne vyvodili dôsledky vplyvu návykových látok na zdravie človeka, ako im predchádzať a na koho sa obrátiť v prípade už vzniknutej závislosti.
Žiačky Peťa a Lenka z 8. B zhrnuli workshop nasledovne.
"Zábavnou formou sme sa dozvedeli, aké účinky majú návykové látky na naše zdravie. Videli sme svet očami alkoholikov a narkomanov, zisťovali, čo vieme o ich následkoch. Rozprávali sme sa o tom, ako sa im vyvarovať a nepodľahnúť sile sociálnej skupiny. Vieme, že ak podľahneme nejakej závislosti, na chvíľu nám to dá dobrý pocit, ale v konečnom dôsledku to škodí nielen nám, ale aj ľuďom z nášho okolia. Návykovým látkam sa treba vyhýbať a ak máme nejaké problémy, riešiť ich treba s rodičmi a odborníkmi, pretože alkohol, drogy či cigarety nič nevyriešia".
Ľ. Faktorová