• 4. OKTÓBER - SVETOVÝ DEŇ ZVIERAT

MIMORIADNA UDALOSŤ PRE VŠETKÝCH MILOVNÍKOV ZVIERAT

4. október bol vyhlásený za Svetový deň zvierat na konferencii ekológov vo Florencii v roku 1931. Tento deň je zároveň sviatkom svätého Františka z Assisi, patróna zvierat. Je oslavou života zvierat vo všetkých jeho formách a pripomienkou dôležitosti vzťahu ľudského pokolenia k živočíšnej ríši a tiež jej krehkosti a zraniteľnosti.

Cieľom Svetového dňa zvierat je zlepšenie životných podmienok zvierat na celom svete. Preto sme sa aj my rozhodli pomôcť a v týždni od 3.10. do 7.10. 2022 zorganizovať zbierku a obdarovať zvieratká v OZ TULÁK v Seredi. Prispieť môžete aj vy prinesením napr. starej posteľnej bielizne, uterákov, diek, koberčekov či rohožiek. Uvítajú aj ryžu, cestoviny, psie piškóty a iné maškrty. Zberné miesto bude pri vrátnici.

PS: Na hodinách THD a PVC sa budú pri tejto príležitosti vyrábať hračky. Pohľadajte  staré tričká a prineste nám ich.

ĎAKUJEME

Mgr. B. Uhnáková a Mgr. S. Paldanová

• TECHNICKÁ EXKURZIA - SKLENÝ SEN

​Sklo je jedným z najstarších materiálov a je úzko spojené s históriou kultúry a jej technikami. Sklo sa používa v umeleckom remesle, v architektúre, je ideálnym obalovým materiálom pre nápoje, potraviny a kozmetiku. Každá sklenená fľaša predstavuje taktiež rozhodnutie o budúcnosti, lebo sklo chráni životné prostredie a šetrí naše zdroje. Sklo sa vyskytuje aj v prírode. Vytvorí sa, keď sa pri vysokej teplote roztaví kremičitý piesok a roztavená hmota sa ochladí. „Stuhnutá kvapalina“, to je sklo.

​​​​​​​Sklo bolo aj témou našej technickej exkurzie. Žiaci 7. a 8. ročníka navštívili súkromnú sklársku dielňu Sklený sen vo Valaskej Belej. V dedinke  je tradícia výroby skla od roku 1747. Dielňu založil a vlastní pán Peter Dolinaj. Sám o sebe píše: “Začal som fúkať sklo, ale tak ako to spomínali starí majstri sklári. Veď sklo je naozaj akoby kúzelné a dá sa z neho spraviť všeličo. Môže mať rôzne tvary a potom aj rôzne využitie -veď naši sklárski predkovia používali rôzne pomôcky na tvarovanie. A toto som chcel využiť a znovu oprášiť staré tradičné postupy.  Preto robím sklo inak:

- fúkam a tvarujem ho ručne

​​​​​​​- používam staré tradičné postupy- sú tvorené na malej sklárskej peci

- každý výrobok som vytvaroval ja.“

A toto všetko sme videli na vlastné oči. Sledovali sme výrobu labute, ryby, vtáčika, malého krčahu, kvetu, ale aj dlhého skleného vlákna. Na záver sme si mohli jeho výrobky aj kúpiť.

Nela Pastuchová (8.A)

„Najviac sa mi páčilo ako dokázali vytvoriť rôzne tvary zo skla (napr.: hrnčeky, mačky...).

Zaujalo ma to, že dokážu spraviť rôzne farby skla a to rôzne tvarovať.

Páčilo sa mi, že ten "sprievodca" vedel porozprávať o výrobe skla a tiež vedel odpovedať aj na rôzne otázky.“

Nina Buchová (8.A)

„Veľmi sa mi páčili výrobky a ako sa dá s tým vyhrať. Všetky tie detaily a dokonca bolo to sklo aj farebné.“

Macky, Majerník, Lukáčová (8.B)

„Na exkurzii som zistil, že výroba skla nie je až taká ľahká. Páčili sa mi ukážky výroby rôznych vecí – dekorácií. Dobre nám bol vysvetlený celý postup pri výrobe.“